تکنولوژی تف جوشی میکرو لیزری MLS برای چاپ سه بعدی قطعات کوچک فلزی

 • -

تکنولوژی تف جوشی میکرو لیزری MLS برای چاپ سه بعدی قطعات کوچک فلزی

تکنولوژی تف جوشی میکرو لیزری MLS

 

کمپانی های آلمانی ۳D-Micromac AG، تامین کننده سیستم های میکروماشین لیزری و EOS GmbH، یک گروه تولیدی الکترونیکی، جهت ایجاد سازمانی جدید با نام ۳D MicroPrint GmbH با هم تشکیل یک گروه داده اند. این شرکت جدید در حال توسعه تکنولوژی جدید تف جوشی میکرولیزری (MLS) برای چاپ سه بعدی قطعات کوچک فلزی جهت اجرای خواسته و تقاضای یکسان تولیدکنندگان و متخصصان می باشد.

تکنولوژی تف جوشی میکرو لیزری برای چاپ سه بعدی قطعات کوچک فلزی

ایجاد قطعات سه بعدی کوچک و در عین حال دقیق، موضوع جدیدی نیست. محققانی از دانشگاه فناوری وین حتی چنین پژوهشی را در مقیاس نانو انجام داده اند، اما قطعات آن ها از رزین ساخته شده بود. تکنولوژی MLS از ۳D MicroPrint ادعای ساخت قطعات با ضخامت کمتر از پنج میکرومتر را با مواد فلزی دارد، اما مندی گِبهاردت از شرکت ۳D-Micromac توضیح می دهد که: “ما ضخامت های لایه ای متفاوتی را در بیش از ۱۰۰ پروژه با مشتریانی از سراسر جهان و صنایع بسیار، پردازش کرده ایم. نازک ترین لایه هایی که توانسته ایم از آن ها جهت ساخت قطعات بهره ببریم دارای ضخامت دو میکرومتر بوده اند.”

با توجه به اظهارات گبهاردت، این دستگاه برای رشته های پزشکی، جواهر و ساعت سازی، هوافضا و صنایع خودرو مناسب می باشد و برآورد شده که همراه با بازار قطعات کوچک، سالانه حدود پنج میلیارد دلار درآمد داشته باشد. چاپ سه بعدی دارای مزیتی نسبت به فرآیندهای تولید متعارف این قطعات کوچک می باشد، زیرا با آن می توان تلرانس (خطای مجاز) را به صفر رساند و در عین حال، قطعات کوچک و پیچیده ای را ایجاد کرد.

تکنولوژی تف جوشی میکرو لیزری برای چاپ سه بعدی قطعات کوچک فلزیتکنولوژی تف جوشی میکرو لیزری برای چاپ سه بعدی قطعات کوچک فلزی

این دو کمپانی از سال ۲۰۰۶ به توسعه تکنولوژی MLS مشغول بوده اند، اما با چالش هایی نیز در راه خود روبه رو می شده اند. همانند فرآیند تف جوشی لیزری کاملا فلزی استفاده شده در چاپ موتور موشک Tri-D، تف جوشی میکرو لیزر نیز از لیزر جهت ذوب پودرهای فلزات برای ایجاد هر لایه استفاده می کند. هنگامی که چاپ سه بعدی در چنین مقیاس کوچکی انجام می گیرد، اندازه ی ذراتِ پودرهای فلز می تواند موجب ایجاد تفاوت های عظیم شود.

تکنولوژی تف جوشی میکرو لیزری برای چاپ سه بعدی قطعات کوچک فلزی

گبهاردت گفته است: “ایمنی کار یکی از مسائل مهم به شمار می رود، زیرا این پودرها قابل استنشاق می باشند و با توجه به سطح بزرگ، حتی نسبت به مورد های استفاده شده در شیوه های پخت لیزری شناخته شده می توانند واکنش پذیرتر باشند.”

اندازه ذرات پودر فرآیندهای سنتی بین ۳۰ تا ۴۵ میکرومتر است، در حالی که روند MLS از ذرات با اندازه پنج میکرومتر و یا کمتر استفاده می کند. این ذرات کوچک، در ارتباط با قطر نقطه لیزر که کمتر یا برابر با ۳۰ میکرومتر است، قرار می گیرند و پرینت قطعات کوچک را امکان پذیر می سازند.

تکنولوژی تف جوشی میکرو لیزری برای چاپ سه بعدی قطعات کوچک فلزی

این کمپانی از مولیبدن، تنگستن و فولاد ضد زنگ ۳۱۶L (؛۱٫۴۴۰۴) جهت چاپ کوچک استفاده می کند، اما بنا به اظهارات گبهاردت “کمپانی ۳D MicroPrint نیز فلزات خالص گداخته شده و آلیاژها را پردازش می نماید و این شرکت می داند که مس و نقره به شیوه ای مشابه عمل می کنند. این همان دلیلی است که نشان می دهد چرا ما معتقدیم که هر فلزی می تواند در این فرایند عمل نماید.” تحقیق و توسعه این سازمان در حال انجام است، بنابراین توسعه این فرایند بر روی تیتانیوم و آلومینیوم قرار است که در سال ۲۰۱۴ انجام شود.

منبع : gizmag

About Author

mohammad

پرینتر سه بعدی پرینترهای سه بعدی خدمات پرینتر سه بعدی پرینتر های سه بعدی نمونه سازی سه بعدی خدمات پرینت سه بعدی فروش دستگاه فروش پرینتر های سه بعدی نمونه سازی سریع

لیست نوشته ها و مطالب مرتبط

 • 0
 • 72
 • 20
 • 233
 • 36
 • 769
 • 10,701
 • 498,561
 • 498,561
 • 35,189