پرينت سه بعدی پروتز با قابليت قفل شوندگی بالا برای کودکان معلول توسط Johanna Giesler

تعداد و انواع پروتزهای پرينت سه بعدی شده بطور چشم گيری در سالهای اخير افزايش يافته است و کودکان و بزرگسالان زيادی از اين پروتزها بهره می برند. پروتزهای پرينت سه بعدی شده مزايای بيشتری نسبت به پروتزهایی که به صورت سنتی توليد می شوند دارند و مهمترين آنها قيمت بسيار پائين پروتزهای پرينت سه بعدی شده است و همچنين اين پروتزها را به راحتی می توان بر اساس نياز مشتری تغيير داد و توليد کرد و اين موضوع در مورد کودکان که دارای رشد سريعتری هستند بسیار حائز اهميت است.

يکی از ايرادهای پروتزهای موجود قدرت قفل شوندگی بسیار ناچیز آنهاست چرا که از مکانيزم بسيار ساده ای جهت اين کار بهره می برند. یعنی با پروتزهای سنتی فعلی، کودک قادر به انجام کارهايی که نيازمند قدرت بالای قفل شوندگیست (مانند دوچرخه سواری، کوهنوردی و غيره) نمی باشد.

این موضوع باعث شد تا یک طراح آلمانی به ساخت پروتزهایی مشغول شود که قابلیت گرفتن و نگه داشتن بالایی داشته باشند. این پروتز به کودکان معلول اجازه می دهد تا همانند سایر کودکان بتوانند بازی کنند و به سایر کارهای روزمره بپردازند. جهت رسیدن به این هدف نیازی به داشتن پروتز و یا دست مصنوعی با پنج انگشت نیست و تنها پروتزی مورد نیاز است که قدرت بالایی در قفل شدن داشته باشد. همانطور که در عکس دیده می شود این پروتز ساخته شده دارای مکانیزم بسیار ساده ایست ولی در عین حال قابلیت قفل شوندگی بالایی دارد.

نمونه چوبی از پروتز ساخته شده

اطلاعات بیشتر در مورد این پروتز به زودی منتشر خواهد شد تا کنون این پروتز در دو نمایشگاه میلان ۲۰۱۵ و ونچور لامبرات به معرض نمایش گذاشته شد. با استفاده از پرینترهای سه بعدی می توان مجموعه ای از پروتزهای گوناگون را با توجه به سایز کودکان معلول و بر اساس خواسته آنها در رنگهای مختلف جهت مصارف گوناگون تولید کرد.


Leave a Reply

لیست نوشته ها و مطالب مرتبط