پهباد خورشيدی کنترل از راه دور با استفاده از پرينتر سه بعدی جهت جلوگيری از شکار غير قانونی

 • 0

پهباد خورشيدی کنترل از راه دور با استفاده از پرينتر سه بعدی جهت جلوگيری از شکار غير قانونی

هر روزه شاهد استفاده از پرينترهای سه بعدی جهت توليد قطعات و کاربردهای متنوع و جالب دیگر آن هستیم ولی تا کنون کسی به فکر استفاده از اين تکنولوژی در جهت جلوگيری از شکار غير قانونی نبود.برای نخستین بار فردی به نام تکسان از پرينتر سه بعدی جهت ساخت يک پهباد استفاده کرد و با این طرح جايزه مسابقه Hackaday را نیز از آن خود کرد.تکسان موفق به طراحی و ساخت پهباد کنترل از راه دوری شد که با استفاده از انرژی خورشيدی کار میکند و می تواند چندين دوربين را حمل کند و قابليت شناسايی شکارچيان را در يک منطقه وسيع داشته باشد. نام اين پروژه ايکاروس می باشد.

با آنکه مسابقه Hackaday مربوط به ساخت تکنولوزی های جديد و نوآورانه است ولی اين پروژه توانست در آن شرکت نموده و برنده شود. مخترع و يا سازنده اين دستگاه بيان می کند که مي خواسته پهبادی بسازد که بتواند تآثیر بسزايی در نگهداری از محيط زيست و جلوگيری از انقراض نسل موجودات داشته باشد. شکار غير قانونی يکی از موضوعات بسيار مهم در نگهداری از حيوانات در حال انقزاض است و اين موضوع در مورد کرگردنها و فيلها بسيار حياتيست. بطور کلی می توان گفت کمتر از ۵۰۰۰ راس کرگدن مشکی در حيات وحش زندگی می کنند و هر ساله حدود ۱۰۰۰ راس کرگدن شکار می شوند و همچنين سالانه حدود ۳۰۰۰۰ عدد فيل به خاطر عاج های گرانقيمتشان کشته می شوند.

اين مخترع يک کشاورز است ولی با مقوله اختراعات آشنایی دارد و با افراد و شرکتهای زيادی در زمينه توليد محصولات کشاورزی محلی و سيستم حمل و نقل آنها در ارتباط است. او همچنين چندين نوبت با چند شرکت بنيادی رباتيک هم در راستای مبارزه با شکار غير قانونی فعاليت داشته است.

اين پروژه که بخوبی اجرا شد نتيجه تمامی ارتباطات و تلاشهای اين مخترع است. او در نظر دارد پهبادی بسازد که بتواند ۲۰۰ کيلومتر پرواز کند و قابليت حمل شش کيلوگرم بار را داشته باشد. پهباد مورد نظر اين مخترع خلاق از يک بدنه پرينت سه بعدی شده و سبک تشکيل شده که به وسيله پيل های خورشيدی تغذيه می شود و بصورت کاملاً اتوماتيک پرواز می کند. با استفاده از اين پهباد می توان به راحتی و با صرف هزينه بسيار اندک حجم بسيار زيادی از دشتهای وسيع را پوشش داد و شکارچيان غير قانونی را به دام انداخت.

نکت جالب  اين پهباد وزن بسيار کم آن است که در حدود ۵ کيلوگرم می باشد و می توان گفت که به سبکی يک هواپيمای کنترل از راه دور اسباب بازيست ولی از کارايی بسيار بالايی برخوردار است. بدنه اين هواپيما با استفاده از پرينتر سه بعدی ساخته شده و اين باعث می شود به راحتی بتوان آن را مطابق با خواستهای استفاده کنندگان تغییر داد. به عبارت ديگر اين پهباد را در هر اندازه ای می توان توليد کرد. مدل اوليه سازه اين پهباد از طريق وب سايت www.thingiverse.com/thing:913569 قابل دسترسيست.

برای نصب دوربین بر روی این پهباد از قلابهای خاصی استفاده شده که دارای قابلیت نگهداری دوربینهایی با وزن ۱۵۰ گرم هستند. استفاده از این نوع قلابها باعث شده تا دیگر نیازی به استفاده از ابزار بزرگ نگهداری دوربین نباشد. می توان از دوربین های خاصی مانند دوربین های مادون قرمز، دید در شب، دوربین های حرارتی و غیره نیز در این پهباد استفاده نمود.


About Author

mohammad

پرینتر سه بعدی پرینترهای سه بعدی خدمات پرینتر سه بعدی پرینتر های سه بعدی نمونه سازی سه بعدی خدمات پرینت سه بعدی فروش دستگاه فروش پرینتر های سه بعدی نمونه سازی سریع

Leave a Reply

لیست نوشته ها و مطالب مرتبط

 • 0
 • 77
 • 8
 • 130
 • 12
 • 603
 • 17,966
 • 516,455
 • 516,455
 • 35,725