بازسازی شکستگی کاسه چشم یک بیمار اهوازی با فناوری چاپ سه بعدی

بازسازی شکستگی کاسه چشم یک بیمار اهوازی با فناوری چاپ سه بعدی

» سرویس: علمي و دانشگاهي – علم و فناوري ايران

رییس بخش جراحی فک و صورت مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) اهواز از بازسازی شکستگی کاسه چشم یک بیمار با فناوری چاپ سه بعدی در این مرکز خبر داد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خوزستان، دکتر شاهرخ رییسیان اظهار کرد: استفاده از چاپ سه بعدی در جراحی‌ها چند سالی است که وارد علم پزشکی شده است و در رشته ایمپلنتولوژی نیز به صورت گسترده‌تری از این روش برای ساخت روکش‌های دندانی استفاده می‌شود.‌

وی ادامه داد: در جراحی فک و صورت روش‌های مختلفی وجود دارد که بتوان شکستگی‌های صورت را به شکل قرینه بازسازی کرد. گاهی ممکن است در عمل ترمیم این شکستگی‌ها، تعداد لوازم مورد استفاده جهت ثابت نگاه داشتن استخوان‌های آسیب دیده بالا باشد و بعد از عمل نیز قرینگی برقرار نشود. بنابراین شکستگی‌های صورت باید به گونه‌ای بازسازی شود که با سمت مقابل و سالم صورت قرینه باشد لذا باید از روشی استفاده کرد که ضمن ترمیم شکستگی، بهترین نتیجه را در برقراری قرینگی حاصل کند.

رییس بخش جراحی فک و صورت مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز گفت: با بررسی‌های انجام شده، امکان خطا و عدم داشتن معیار و مقیاس مناسب در جراحی به روش‌های قدیمی باعث شد این ایده برای کاهش خطا در بازسازی شکل بگیرد و برای عمل‌های جراحی آینده معیار مناسبی ایجاد شود.

رییسیان اظهار کرد: با توجه به این که بیشتر شکستگی‌های کاسه چشم به صورت یکطرفه رخ می‌دهد، این تیم جراحی برآن شد برای بازسازی این شکستگی‌ها به تصویر سه بعدی کاسه چشم سالم که به صورت مهندسی معکوس و با تکنولوژی پرینتر سه بعدی و CTSCAN صورت بیمار به دست آمده بود، استناد و از آن برای ترمیم کاسه چشم شکسته شده استفاده کند.

وی ادامه داد: طبق یک برنامه نرم افزاری، قالب حدقه چشم سالم بیمار ساخته و با چشم آسیب دیده مقایسه شد. سپس لوازم بازسازی مورد نیاز با توجه به نوع شکستگی ساخته شدند. در این روش مش(توری) تیتانیوم با استفاده از کارآیی پرینتر سه بعدی ساخته شده و در حین جراحی در ناحیه شکستگی قرار گرفت تا ضمن ترمیم ناحیه آسیب دیده، قرینگی را در دو طرف صورت ایجاد کند.

رییس بخش جراحی فک و صورت مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز عنوان کرد: میزان ایجاد قرینگی با این روش بالاتر از روش‌های معمول بازسازی این نوع شکستگی ها بوده است به طوری که جراحی بیمار دچار شکستگی کاسه چشم که توسط تیم جراحی فک و صورت مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز انجام شد، نتایج موفقیت آمیزی را به دنبال داشته است.

رییسیان تصریح کرد: طرح و ایده انجام عمل جراحی ترمیم شکستگی اوربیت (بازسازی کاسه چشم) برای اولین بار با استفاده از تکنولوژی پرینتر سه بعدی در مهر ماه سال گذشته توسط دکتر مهدی حیدری زاده رزیدنت جراحی فک و صورت این مرکز شکل گرفت و این پروژه پس از مشورت با تیم پزشکی با همکاری دکتر فلاحی و تیم مهندسی به سرپرستی مهندس وحید سلطانی در آبان ماه امسال کلید خورد.


Leave a Reply

لیست نوشته ها و مطالب مرتبط