انقلاب بزرگ پرینترهای سه بعدی در زندگی

 • -

انقلاب بزرگ پرینترهای سه بعدی در زندگی

انقلاب بزرگ پرینترهای سه بعدی در زندگی

قدس آنلاین – حامد منیری: صنعت پرینترهای سه بعدی امروزه رواج بیش‌تری یافته است. این تکنولوژی انقلابی دیگر همانند کامپیوترها در دوره ۹۰ و گوشی های هوشمند در دهه‌ی اخیر است.

به گزارش گروه دانش و فناوری قدس آنلاین، سرعت تغییرات در این تکنولوژی بسیار سریع است و سخت است که بگوییم این نوع پرینترها چه موقع این قدر پیشرفت کردند.

اولین چابگر سه بعدی توسط چرلز هال در سال ۱۹۸۴ ساخته شد و این دستگاه، اشکال دیجیتالی را به اشکال فیزیکی تبدیل می کرد.

از این موقع بود که پرینترهای سه بعدی پیشرفت خودش را آغاز کرد.

انواع طرح‌ها و دیزاین های مختلفی با این پرینترها قابل چاپ است. این تکنولوژی ارتباط ما را با دنیای دیگر کاملا متحول خواهد کرد.

*پیشرفت سریع پرینترهای سه بعدی

سیلون پریمونت (Sylvain Preumont ) که فروشگاه پرینترهای سه بعدی در انگلیس دارد، در مورد رشد این پرینترها گفت: در حال حاضر پیشرفت این نوع پرینترها بسیار زیاد است و در حال کاهش قیمت نیز می باشند و پرینترها در ابعاد و قیمت های مختلف موجود می باشند.

وی گفت: قیمت پرینترهای سه بعدی موقعیت های شغلی جدیدی را نیز ایجاد می کند و افراد می توانند این پرینترها را بخرند و اجناس زیادی را با آن طراحی کنند.

پریمونت در ادامه افزود: پرینترهای خانگی در حال حاضر در فروشگاه‌ها وجود دارند، اشیای تا حدود ۳۵ mm را می توانند پرینت کنند اما در پرینترهای سه بعدی صنعتی محدودیتی از لحاظ اندازه وجود ندارد.

فعلا برای طراحی ساده، تنها می توان از پرینترهای خانگی ۳D استفاده کرد. اما برای طرح‌های پیچیده تر با جزییات بیش‌تر می توان از پرینترهای گران تر استفاده کرد.

*کاربرد پرینترهای سه بعدی در صنعت

پرینترهای سه بعدی امکانات زیادی دارند که بستگی به خلاقیت کاربرانشان دارد. صنعت فیلمسازی اولین صنعتی است که از این پرینترها استفاده کرده است و شرکت‌های فیلمسازی مانند هالیوود ایده پرینترهای سه بعدی را گسترش داده و خلاقانه تر کرده است.

طراحان خودرو نیز که قبلا به کمک خمیر مدل خودرو می ساختند از این تکنولوژی استفاده می کنند که بهره وری آن‌ها توسط این دستگاه‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.

بدنه‌ی خودرو نیز با استفاده از این تکنولوژی طراحی خواهد شد.

در قدیم، ابتدا طرحی از ماشین می کشیدند و سپس یک مدل کوچک از ماشین را درست می کردند و روی آن تحقیق می کردند و به معایب آن پی می بردند. ولی الان می توانند بسیار ارزان با کمک پرینترهای ۳D آنرا پرینت و اشکالات مدل را پیدا کنند.

به تازگی ناسا نیز راکتی را تست کرده که با پرینتر چاپ شده بود، حتی ناسا طرح‌هایی برای ساخت زیستگاه‌ها در فضا با استفاده از این نوع پرینترها دارد.

در زمینه‌ی پزشکی، پارسال دانشمندان چینی توانستند قسمت‌های مختلف بدن انسان را پرینت کنند.

پرینتری که به جای پلاستیک از سلول‌های زنده به عنوان ماده اولیه استفاده می کند و این آغاز یک انقلاب بزرگ در زمینه سلامتی است.

جراحان همواره به دنبال این بوده اند که وسایل جراحی مخصوص به خود را پرینت کنند. این وسایل با اندازه مخصوص به جراح پرینت می شود.

همچنین در زمینه فناوری‌های دیجیتالی سه بعدی، سنسور و اسکنر سه بعدی نیز امکانات بی پایانی ارایه خواهند کرد.

*ابر پرینتری که خانه می سازد

شاید بیش‌ترین تاثیری که این تکنولوژی در زندگی داشته باشد تاثیر آن در خانه باشد.

با استفاده از این تکنولوژی می توانید خانه خود را طراحی و دیزاین کنید و حتی وسایل تزیینی، تخت خواب و غیره را طبق سلیقه خودتان پرینت کنید.

دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در حال آزمایش یک چاپگر ۳D ​​غول پیکر است که می تواند یک خانه کامل را در کمتر از ۲۴ ساعت بسازد.

دکتر بهرخ خوشنویس، سازنده‌ی این ربات غول پیکر در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی گفت: این ربات برای ساخت خانه طراحی شده که می تواند جایگزین کارگران ساختمانی با قیمتی نازل تر شود. این دستگاه با یک الگوی کامپیوتری از قبل طراحی شده، می تواند به سرعت یک خانه را بسازد.

دکتر خوشنویس افزود: این فن آوری می تواند در صنعت ساخت و ساز انقلابی بوجود آورد.

*نرم افزار طراحی

هر نوع نرم افزار طراحی قابل استفاده بر روی این پرینترها می باشد به عنوان مثال ۳DMAX یا Auto Cad و همچنین نرم افزار google sketchup که کاملا رایگان است و از طریق گوگل می توان آن را دریافت کرد.

وب سایت MY Mini Factory محصولات ساخته شده را ارایه می دهد و پر از چیزهایی است که با پرینتر سه بعدی درست شده است که می توان آن‌ها را دانلود کرد و حتی تغییرات روی آن داد و سپس پرینت کرد.

سایت shapeways.com نیز به فروش محصولات ۳D اختصاص دارد.

*قیمت پرینترها

قیمت پرینترهای سه بعدی در سه سال گذشته (از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ ) روند کاهشی داشت و از قیمت ۲۰ هزار دلار به کمتر از ۱۰۰۰ دلار رسیده است.

شرکت CubeJet به تازگی وعده داده پرینترهای حرفه‌ای سه‌بعدی را با قیمت زیر ۵۰۰۰ دلار عرضه کند.

اما برای اینکه از این تکنولوژی افراد بیش‌تری استفاده کنند، شرکت‌های مختلفی در حال ساخت پرینترهایی با قیمت زیر ۵۰۰ دلار می باشد.

این پرینترها در زمینه های مختلفی تاثیرگذار هستند. از جمله طراحی مدل ها، معماری، ساخت وساز، طراحی اتومبیل، هوافضا، نظامی، فنی مهندسی و غیره که با پیشرفت این دستگاه‌ها باید منتظر چیزهای شگفت آوری باشیم.


About Author

mohammad

پرینتر سه بعدی پرینترهای سه بعدی خدمات پرینتر سه بعدی پرینتر های سه بعدی نمونه سازی سه بعدی خدمات پرینت سه بعدی فروش دستگاه فروش پرینتر های سه بعدی نمونه سازی سریع

لیست نوشته ها و مطالب مرتبط

 • 0
 • 111
 • 21
 • 151
 • 14
 • 923
 • 14,325
 • 516,880
 • 516,880
 • 35,766